Sadíme do kvetináča Orchidea

 Vďaka záujmu pestovateľov vyvinula Lechuza model určený špeciálne pre potreby orchideí.  

 Postup výsadby 

 

 Súčasťou balenia je:

  • priesvitná výsadbová vložka,
  • substrát na orchidey,
  • farebná vonkajšia nádoba s matným povrchom,
  • sada na zostavenie samozavlažovacieho systému,
  • grafický návod na použitie. 

 

 

Najprv si zostavíme samozavlažovací systém - knôt prevlečieme pripravenými otvormi v kvetináči tak, aby mali jeho vytŕčajúce konce rovnakú dĺžku. 

Zložíme plavák, vložíme ho do priestoru na ukazovateľ hladiny vody, nasadíme vrchný a spodný kryt.

Na dno takto pripravenej výsadbovej vložky vsypeme aspoň hrsť priloženého substrátu.

Presádzanú rastlinu opatrne vyberieme z pôvodného kvetináča (skontrolujeme stav koreňov a zdravie rastliny), korene dobre očistíme od pôvodného substrátu, keďže organické substráty sa už po dvoch rokoch rozkladajú.

Všetky korene rastliny je potrebné vložiť do priesvitnej výsadbovej vložky. Pestovatelia používajú trik - pri vkladaní koreňov otáčajú kvetináčom tak, aby sa korene prirodzene stočili. Jedna ruka drží rastlinu, druhá otáča kvetináčom. Ak má rastlina objemné korene, pred sadením pridáme na dno menej substrátu.

Po vložení rastliny zasypeme korene priloženým substrátom. Rovnomernému rozdeleniu substrátu pomôže občasné poklepanie nádoby.

 Vysadenú rastlinu vložíme do vonkajšej nádoby (Lechuza Orchidea sú dostupné v 3 farbách) a polejeme.

 

Na zálievku orchideí sa používa mäkká voda, buď prevarená, alebo aj dažďová, prípadne destilovaná voda zriedená vodou z kohútika. Akvaristi vraj úspešne využívajú vodu z akváriií (otestujeme neskôr).

Hnojenie - po posadení do priloženého substrátu je rastlina zásobená hnojivom na 6 mesiacov, takže ďalšie hnojenie je vhodné najskôr až po tejto dobe. Pri tomto spôsobe pestovania orchideí je dôležité používať výrazne nižšie koncentrácie hnojiva, než je uvedené v jeho návode, keďže rastlina ním bude zásobovaná dlhodobo a nie len nárazovo, ako je to pri ponáraní. Odporúčame maximálne polovičnú koncentráciu hnojiva, prípadne len štvrtinovú a hnojiť najviac 4-krát ročne. Orchidey sú citlivé na prehnojenie.

Interval zálievky - kvetináče Lechuza výrazne predlžujú interval zálievky.

Mladé/malé rastliny sa polievajú zvrchu a častejčie (každých 7-10 dní), kým neprerastú ich korene do spodnej časti výsadbovej vložky. To pri tomto kvetináči trvá asi 2 mesiace. Potom je možné využívať samozávlahu (u väčších rastlín aj skôr - stačí pohlad na korene).

Podľa konkrétneho prostredia je interval zálievky okolo 4 a viac týždňov, v extrémnych teplotách sa naopak skráti na 2-3 týždne.

Ako poznám či samozávlaha funguje?

  1. Novoposadená rastlina. Polievame zhora. Trvá niekoľko týždňov.
  2. Polejeme zhora, doplníme zásobník do polovice ukazovateľa max.-min. Ak  hladina o pár dní klesne, korene si ťahajú vlahu zo zásobníka.
  3. Zásobník pri ďalšej zálievke naplníme po maximum, po vyprázdnení na minimum počkáme ďalších 4-8 dní, lebo substrát samotný ostáva vlhký, aj keď sa voda v zásobníku minula. Niektoré druhy orchideí - phalaenopsis - potrebujú fázu sucha, inak im odhnijú korene. Iné orchidey - napríklad dendróbium a kambria - vyžadujú viac vlhkosti.

 

Pri pestovaní orchideí platí pravidlo, čím nižšia je teplota okolia, tým menej vlhkosti. Vlhko v kobinácii s nižšou teplotou ich zabíja, takže aj vtedy je potrebné vyliať vodu zo zásobníka a dopriať rastline pár dní sucha.

Z rád skúsených pestovateľov pripájame ešte jednu - orchidey nemajú radi prechladnutie, studený prievan a "studené nohy". Pri potrebe položiť kvetináč na studenú dlážku ocenia izolačnú podložku. Z rovnakého dôvodu sa im bude dariť nad radiátorom.

 

 

V návode presádzaná orchidea má za sebou skoro tri mesiace nepretržitého kvitnutia a ešte tvorí puky.

Uvidíme, ako sa jej bude v novom kvetináči dariť a koľko bude trvať kým znovu zakvitne.

 Za inteligentne-kvetinace.sk

Zuzana