Načo potrebuje kvetináč autolak?

Samozavlažovacie kvetináče Lechuza sú typické svojím lakovaným povrchom (Premium). Prečo  tomu tak je a aké výhody to má uvedieme v tomto článku.
 

Technológia  

Výroba a finalizácia kvetináčov prebieha v certifikovanom závode Lechuza v Nemecku. Za konkrétnymi materiálmi a know-how je potrebné hľadať dlhoročné skúsenosti známeho výrobcu hračiek - firmy Playmobil.
 
Výsledkom je funkčnosť, kvalita a odolnosť výsledného produktu. 
 
Pri lakovaní povrchu ide o náročný technologický postup. Je jedným z dôvodov rozdielu ceny rovnakého modelu kvetináča pri rozdielnej povrchovej úprave. Viac informácií nájdete v samostatnom článku (Rozdiel medzi Premium a Color).
 
V ďalších úvahách vychádzame z vlastných skúseností s použitím a predajom kvetináčov Lechuza.
 
  • modely Rondo, Classico, Delta 40
 

Dôvod

Prečo sa výrobca rozhodol lakovať plastové kvetináče?
 
V jedinom produkte tak spojil viacero výhod:
  • vzhľad keramiky bez jej nedostatkov - krehkosť, obtiažnu manipuláciu a vysokú hmotnosť nahradil odolnosťou voči rozbitiu a nárazom, robustnosťou a pevnosťou, nízkou hmotnosťou.
  • funkčnosť - overený systém samozávlahy predlžuje interval zálievky. Pri väčších modeloch kvetináčov je to až na neuveriteľných 12 týždňov. U najmenších modelov stolových kvetináčov je interval zálievky dva týždne (počas letných horúčav sa interval zálievky môže skrátiť na cca 10 dní).
  • jednoduchosť použitia - samozavlažovací systém je takmer bezúdržbový, povrch kvetináča je prirodzene odolný voči znečisteniu. Údržba spočíva v doplnení vody na zálievku a podľa potreby očistení povrchu mäkkou handričkou, s použitím saponátu, alebo aj bez. Vysokolesklý povrch je vhodné doleštiť mäkkou čistou handričkou. Tak jeho krása vynikne najviac.

Výsledok

Uvedené výhody pôsobia synergicky a umožňujú pestovanie izbovej zelene na miestach a u zákazníkov, kde to predtým nebolo možné. Či už vo firemných priestoroch, obchodných centrách, alebo aj v bytoch, všade je možné dosiahnuť zdravšiu zeleň a vytvorenie atmosféry presne podľa želania. Jednoducho a štýlovo.
 
  •  modely Cararo, Cubico Alto, Cube

 

 

Príklad:

Dali by ste si do bytu kvetináč o veľkosti menšieho kusu nábytku? Prevedenie v keramike by bolo drahé, nemotorné, krehké a s obmedzenou funkčnosťou. Aj keď vzhľad by vyhovoval. 
 
V našej domácnosti je takým "kusom nábytku" Rondo 40. Má čestné miesto aj funkciu. Tróni v ňom palma a svoje listy rozprestiera nad miestom na hranie pre deti.
 
Vďaka precízne vypracovanej povrchovej úprave  a hre odleskov svetla je pohľad na kvetináč príjemný a nijak neobťažuje. A to napriek jeho rozmerom. Viac ako kvetináč je to bytový doplnok a magnet na pohľady.
 
Rovnako slúži už niekoľko rokov. Farbu sme zvolili béžovú, vysoký lesk. Neskôr ju v ponuke Lechuza nahradila farba taupe, tiež vysoký lesk.
 
Na zjednodušenie manipulácie majú navyše kvetináče Lechuza vyberateľnú výsadbovú vložku a podľa potreby sa dajú dokúpiť neviditeľné kolieska pod kvetináč.
 

Farby

Lakovaný povrch  je dostupný v dvoch prevedeniach: 
  • vysokolesklý, podľa tvaru  kvetináča robí zrkadlový efekt na rovných hranách, alebo skôr svetelné odlesky na hranách oblých.
  • metalický, efekt svetelných odleskov je decentnejší, povrch pôsobí ušľachtilo, na spôsob metalízy.
 
Výraznosť povrchu a farby narastá s rozmermi kvetináča. Preto určite odporúčame dobre vybrať farbu, aj s ohľadom na dlhú životnosť kvetináča. Návody, ako si zjednodušiť výber farby a celkove o pôsobení farieb nájdete v rubrike Blog.
 
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že biela pôsobí nenútene a ľahko zapadne do bežného moderného interiéru, kým sýtejšie farby na seba pritiahnu pohľady. Najsilnejšou je v tomto ohľade čierna farba, na nej najviac vyniknú svetelné odlesky a zrkadlenie, spôsobuje efekt "čiernej diery", nie je možné si ju v  priestore nevšimnúť, aj keď nie je taká dramatická ako červená farba.
 
 
  
  • modely Quadro, Delta 10 a 20